Bezpieczna stylizacja

Po produkty do stylizacji włosów sięgamy codziennie, a nawet kilka razy dziennie. Ułożenie i utrzymanie nienagannej fryzury, ujarzmienie niesfornych kosmyków, prostowanie, kręcenie, upinanie czy nawet pozostawienie włosów rozpuszczonych, zazwyczaj wymaga od nas użycia odpowiednich produktów. Rynek jest pełen produktów do stylizacji włosów. Który wybrać? Na co zwrócić uwagę? I, najważniejsze, jak ich bezpiecznie używać?


Po pierwsze - bezpieczeństwo 

W dzisiejszych czasach z łatwością można zaopatrzyć się we wszelkie produkty nie wychodząc z domu, również te do pielęgnacji włosów. Kupując kosmetyki przez internet zwróć uwagę na kilka aspektów. Kupuj produkty ze znanych i sprawdzonych źródeł. Unikaj kupowania kosmetyków na aukcjach internetowych (chyba, że właścicielem aukcji jest sklep firmowy). Zawsze sprawdzaj pochodzenie produktu, upewnij się, że jest to produkt oryginalny (nie jest zwykłą podróbką). Zapoznaj się z opiniami o produkcie i producencie. Sprawdź skład kosmetyku, czy jest wolny od szkodliwych, drażniących i uczulających składników. 


Po drugie - jakość

Od dawna wiadomo, że chytry dwa razy traci. Z pozoru droższy kosmetyk, w rzeczywistości może okazać się tańszą, bardziej wartościową opcją wyboru. Składniki lepszej jakości, to produkt, który jest bezpieczny i spełnia nasze oczekiwania. Nie odłożymy go na półkę i nie zaczniemy poszukiwania nowego produktu, na który wydamy kolejne pieniądze. Warto przekalkulować.


Po trzecie - ilość użytego specyfiku 

Czy wiesz, że każdy kosmetyk, czy to do pielęgnacji skóry, czy włosów, ma zalecaną ilość użycia? Nie zwracamy na to uwagi, a powinniśmy. Po pierwsze kosmetyk można przedawkować, co może skutkować nieestetycznym wyglądem, lub co gorsza, reakcjami alergicznymi. Podczas gdy mało estetycznych skutków możemy pozbyć się, np. jednym myciem głowy, tak wyleczenie reakcji alergicznych trochę potrwa. Dodatkowym plusem używania wskazanej ilości jest wydajność kosmetyku. Uwierzcie nam na słowo, że prawidłowo używany produkt wystarczy na wiele miesięcy. 


Po czwarte - przechowywanie 

Kosmetyki do pielęgnacji włosów (i nie tylko) wymagają odpowiedniego przechowywania. Zawsze sprawdzaj czas po jakim otwarty produkt należy wyrzucić (powinno być to napisane na opakowaniu w formie daty lub symbolu otwartego pudełka z liczbą miesięcy). Zamykaj opakowanie po użyciu. Trzymając produkty w bliskiej odległości od wody, np. przy wannie lub prysznicu, pamiętaj by regularnie myć opakowania, by uniknąć rozwoju grzybów i pleśni. Niektóre z kosmetyków do pielęgnacji włosów mogą być w pojemnikach łatwopalnych. Inne mogą być wrażliwe na światło i/lub temperaturę. Zapoznaj się z opisem produktu, by mieć pewność co do sposobu jego przechowywania, i aby jak najdłużej zachował swoje właściwości. 


Po piąte - ogólne zasady
Nie używamy kosmetyków wątpliwej jakości i/lub pochodzenia.
Czytamy opis produktu, zwracamy uwagę na skład, zapoznajemy się instrukcję używania.
Myjemy ręce przed i po (jeżeli taka jest potrzeba) użyciu produktu. 

Nie dzielimy się produktami ze znajomymi, zwłaszcza jeżeli są to kosmetyki do makijażu. 

Pojemniki/opakowania utrzymujemy w czystości i szczelnym zamknięciu, gdy nie są używane, oraz chronić je przed, np. skrajnymi temperaturami i drobnoustrojami.

Wyrzucamy kosmetyki, jeśli nastąpią zmiany konsystencji, koloru lub zapachu oraz te, którym upłynął termin ważności. 

Produkty w aerozolu używamy w dobrze wentylowanych pomieszczeniach. Nie używamy ich podczas pobliżu otwartego ognia. 


I pamiętajmy, że ładne, zadbane włosy to nasz wizerunek. Bawmy się nimi codziennie, niech nasza zmienna natura znajdzie odzwierciedlenie w naszych fryzurach!